tel. 514 010 123

Pomoc drogowa 24/h Bemowo, Mokotów, Ursynów, Wola tel. 514 010 123

Tanio

Przepisy Kodeksu Drogowego zabraniają holowania dwóch i więcej pojazdów oraz pojazdem z przyczepą.

Nie można także holować pojazdu na autostradzie. Taką czynność mogę przeprowadzić tylko i wyłącznie specjalne holowniki i tylko do pobliskiego parkingu czy zjazdu z autostrady.

Według zasad technicznych dotyczących pojazdów holującego i holowanego, kierowca holujący musi włączyć światła mijania (nie mylić z światłami do jazdy dziennej).

Żaden z kierowców nie może włączyć świateł awaryjnych.

Wymagania techniczne sprawiają wiele problemów kierowców, szczególnie tym niedoświadczonym. Oba pojazdy powinny być stosownie oznaczone. Połączenie pojazdów nie może prowadzić do odczepienia się jednego z nich podczas jazdy. W specjalnym oznaczeniu samochodów pojawia się mnóstwo błędów.

laweta Warszawa, Bemowo, Wola, Mokotów

Oto jak się ich wystrzegać:

Jeśli chodzi o trójkąt ostrzegawczy, to powinien być on umieszczony po zewnętrznej, lewej stronie pojazdu. Kierowcy, podczas nieodpowiedniej widoczności, powinni włączyć dodatkowo światła pozycyjne. Zamiast trójkąta można użyć urządzenie, które wysyła żółte sygnały błyskowe, zauważalne przez pozostałych uczestników ruchu. Konkretnie chodzi tutaj o tzw. koguty.

Gdy pojazdy będą połączone ze sobą w sposób sztywny, odległość między nimi nie może przekraczać 3 metrów. Natomiast przy połączeniu giętkim, długość połączenia wynosi między 4 a 6 metrów. Zasadą, której prawie nikt nie przestrzega, jest oznaczenie połączenia lub przymocowanie do niego żółtej lub czerwonej chorągiewki. Ten przepis jest niezwykle ważny ze względów bezpieczeństwa.

Banalnym wydaje się przepis, który wymusza sprawność techniczną pojazdu holującego. Warto przejść do pojazdu holowanego, który już w pełni sprawny nie jest. Jednak, aby hol mógł być dopuszczony do ruchu drogowego, musi posiadać działający układ hamulcowy oraz kierowniczy. Przy połączeniu sztywnym, sprawny powinien być przynajmniej jeden obwód hamulcowy. Jeśli układy tego wymagają, silnik pojazdu holowanego powinien być włączony. Co do zasad ruchu, holujący nie może jechać szybciej niż 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/h poza nim.