tel. 514 010 123

Holowanie 24/h Bemowo, Ursynów, Mokotów, tel. 514 010 123

Tanio

Najprostsze linki holownicze można zakupić na każdej stacji benzynowej.

Hol można zrobić także samemu, przy użyciu taśmy czy stalowej linki. Zamiast chorągiewki można użyć dostępnego, jaskrawego materiału w żółtej lub czerwonej barwie. Oczywiście wyklucza się holowanie taśmą kinetyczną.

Linkę lub taśmę należy zamocować do ucha holowniczego. Mocowanie do zawieszenia spowoduje, że łatwo będzie najechać na hol lub uszkodzić elementy zawieszenia.

Znacznie większym problemem jest zamocowanie trójkąta ostrzegawczego. Tutaj w grę wchodzi duża pomysłowość kierującego. Jednym z rozwiązań jest tylna wycieraczka lub zaciśnięcie trójkąta klapą bagażnika (w sedanie).

Holujący powinien jechać płynnie, by nie szarpać linką. Holowany natomiast powinien ciągle pilnować napiętej linki. Istotny jest sposób komunikacji między kierowcami. Jeśli pojazdy nie są wyposażone w CB radio, to najprostszym rozwiązaniem jest rozmowa telefoniczna.

A kto za to wszystko płaci? Zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego odpowiedzialność za zachowanie niezgodne z przepisami ruchu drogowego spoczywa na osobie holującej.

Pomoc drogowa Warszawa, Bemowo, Wola, Mokotów

Oto jak się ich wystrzegać:

Jeśli chodzi o trójkąt ostrzegawczy, to powinien być on umieszczony po zewnętrznej, lewej stronie pojazdu. Kierowcy, podczas nieodpowiedniej widoczności, powinni włączyć dodatkowo światła pozycyjne. Zamiast trójkąta można użyć urządzenie, które wysyła żółte sygnały błyskowe, zauważalne przez pozostałych uczestników ruchu. Konkretnie chodzi tutaj o tzw. koguty.

Gdy pojazdy będą połączone ze sobą w sposób sztywny, odległość między nimi nie może przekraczać 3 metrów. Natomiast przy połączeniu giętkim, długość połączenia wynosi między 4 a 6 metrów. Zasadą, której prawie nikt nie przestrzega, jest oznaczenie połączenia lub przymocowanie do niego żółtej lub czerwonej chorągiewki. Ten przepis jest niezwykle ważny ze względów bezpieczeństwa.

Banalnym wydaje się przepis, który wymusza sprawność techniczną pojazdu holującego. Warto przejść do pojazdu holowanego, który już w pełni sprawny nie jest. Jednak, aby hol mógł być dopuszczony do ruchu drogowego, musi posiadać działający układ hamulcowy oraz kierowniczy. Przy połączeniu sztywnym, sprawny powinien być przynajmniej jeden obwód hamulcowy. Jeśli układy tego wymagają, silnik pojazdu holowanego powinien być włączony. Co do zasad ruchu, holujący nie może jechać szybciej niż 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/h poza nim.